Electromagnetic Disc Brake
Providing you the best range of electromagnetic brake shoe disc and electromagnetic clutch brake with effective & timely delivery.
Electromagnetic Brake Shoe Disc
Approx. Price: Rs 1,300 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 60 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Brake Diameter | 175 mm |
| Usage/Application | For all Dc and AC brakes |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 125 mm |
| Protection class | IP44 |
| Speed | 960/1440/2880 |
| Duty cycle | S1 |
| Insulation class | Class F |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Made in | Germany |
| Voltage. | 190VDC |
| Made in - | Germany |
Aabante specializes in providing Original Brake Discs with Liners, tailored for AC and DC operated Electromagnetic Brakes. These are integral components for a wide range of applications across various industries. Their use extends to:
Applications:
- Industrial Machinery: Brake motors, machine tools, packaging machines, presses, printing machinery, textile machinery, rubber mixing mills, rolling mills, etc.
- Material Handling: EOT cranes, hoists, elevators, winches, conveyors, and goods lifts.
- Construction & Heavy Equipment: Tower cranes, construction machinery, and mining equipment.
- Specialized Equipment: Industrial washing machines, X-ray machines, robotic systems, tyre and coil winding machinery, and battery-operated electric vehicles.
- Industry-Specific Machinery: Steel, sugar, and cement industry equipment.
Features:
- Customizability: Suitable for standard as well as customized brake models.
- Versatility: Designed for compatibility with diverse machinery and operational conditions
Additional Information:
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: Corrugated box packing
Electromagnetic Clutch Brake
Approx. Price: Rs 6,350 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Disc diameter | 80nm |
| Protection class | IP44 |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 180 V DC |
| Brake type | Normally off |
Established in the year of 2020, We, Abante Engeneering, wish to introduce ourselves as one of the leading and Pioneer Retailer Of Electromegnetic Brake And DC Electromagnetic And EOT Crane And Many More