Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 60 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake Diameter | 150 mm |
| Voltage | 24V |
| Usage/Application | Industrial |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 115mm |
| Protection class | IP44 |
| Brake Disc Thickness | 8mm |
| Input Watts | 25watts |
| Phase | 3 |
| Speed | 1440 |
| Duty cycle | S1 |
| Insulation Class | F class |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Country of origin | Made in India |
| Voltagee | 190VDC |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake torque | 4 nm to 400NM |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Die Casting Type | Non Ferrous |
| Brake type | DC fail safe |
| Application | AC Motor |
| Disc diameter | 60, 76.5,95,115,124,149,174,206,254mm |
| Material | Aluminum |
| Diameter | starts from 50mm |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Origin | India |
| Made in - | Germany /USA |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Material | Non-Asbestos |
| Form Type | Roll |
| Brand | Imported |
| Packaging Type | Cartoon |
| Disc Diameter | As Per Drawing |
| Application | Cranes,Lifts,Excavator,Winches,Concrete mixers,Drop hammers,Mine widening appliances,etc. |
| Shape | AS per customer drawing |
| Finishing | Grey |
| Usage/Application | In |
| I Deal In | New Only |
| Made in | Germany |
| Material. | Special Grade composite material |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 100 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Brake Diameter | 100 mm |
| Usage/Application | crane brake |
| Phase | 3 |
| Speed | 960/1440/2880 |
| Insulation Class | Class F insulation |
| Brake Input Voltage | 190VDC |
| Replacement for brake make/models | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR. |
Additional Information:
Product Details:
| Size | Brake Liner |
| Material | Non Asbestos |
| Vehicle Brand | Non Asbestos Brake Liner |
| Lining Material | Non Asbestos |
| Thickness | 5mm |
| Brake Disc Thickness | 3.5mm |
| Width | 25mm |
| Maximum Temperature | 260 Degree C |
| Material Type | non asbastas |
Additional Information: