Froklift Electromagnetic Brakes
Our range of products include froklift electromagnetic brakes.
Froklift Electromagnetic Brakes
Approx. Price: Rs 7,500 / unitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake size | 132mm |
| Material | Iron |
| Brake torque | 12 to 20NM |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Voltage | 12V |
| Usage/Application | Industrial |
| Application motion | Fork Lift Holding Brake |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 10mm |
| Phase | Single / 3 Phase |
| Release time | 1.0 s |
| Lining material | Asbestos free |
INTORQ BFK552Wherever there is only a very limited installation space available and a powerful brake is still required, we are sure to be “new fans”.Developed from the requirements of the industrial truck industry, the advantages of the BFK552 will certainly also make you curious in intralogistics and in the area of all general motor applications!
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
- Packaging Details: Corrugated Box