Product Details:
| Brake type | Normally off |
| Disc diameter | 100 mm |
| Protection class | IP44 |
| Duty cycle | S1 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 5 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 24 V DC |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Voltage | 110V |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 60mm |
| Protection class | IP44 |
| Duty cycle | S1 |
| Insulation class | Class F |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Material. | Aluminium Pressure die casting |
| Made in | Germany |
Additional Information: