Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 40 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Brake Diameter | 250 mm |
| Voltage | 24V |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 6mm -12mm |
| Speed | 1440/960 |
| Insulation Class | F class |
| Surface | powder coated |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 2 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 24 V DC |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Voltage | 24V |
| Usage/Application | Robotic Application |
| Brake type | 88mm |
| Disc diameter | 60mm |
| Protection class | IP44 |
| Brake Disc Thickness | 8mm |
| Duty cycle | S1 |
| Insulation Class | F class |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Country of origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 400 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 205 V DC |
| Brake Diameter | 300 mm |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 254 |
| Protection class | IP54 |
| Duty cycle | S3 40% |
| Insulation Class | Class F |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Brake Input Voltage | 190VDC |
| Voltage. | 190VDC |
| Replacement for Brakes/Models | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR |
| Made in | Germany |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake Diameter | 150 mm |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | As per the catalogue |
| Input Watts | 40watts |
| Phase | 3 phase |
| Insulation Class | F class |
| Speed | 960/1440/2880 |
| Surface | Powder Coated |
| Voltage. | 190VDC |
| Made in | Germany |
| Replacement for brake makes and Models | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR. |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake torque | 160 Nm |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Usage/Application | Industrial |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 187 |
| Protection class | IP44 |
| Duty cycle | S1 |
| Insulation class | Class F |
| Country of origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake size | 187mm |
| Material | Iron |
| Brake torque | 80nm |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Voltage | 24V |
| Usage/Application | Comber main motor brake -Textile Application |
| Operating voltage | 400 V AC |
| Application motion | Comber Main Motor Brake |
| Protection class | IP54 |
| Release time | 1.0 s |
| Lining material | Asbestos free |
| Model | BFK458 10E |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake Diameter | 88 |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Material Handling Equipment, Hoist & Cranes, Brake Motors, Lift, Paper Machinery, Printing Machinery |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage. | 190VDC |
| Replacement for brake make /models | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR. |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Torque | 150 Nm |
| Disc Diameter | 150mm |
| Packaging Type | Cartoon |
| Material | Mild steel |
| Application | Elevator application |
| Size | 17,18,19,20,22,25 &28 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake torque | 20 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Usage/Application | Material Handling Equipment, Hoist & Cranes, Brake Motors, Lift, Paper Machinery, Printing Machinery |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 95mm |
| Protection class | IP44 |
| Brake Disc Thickness | 8mm |
| Power | 5 to 400NM |
| Speed | 4pole to 6pole |
| Duty cycle | S1 |
| Surface | Special coating |
| Insulation class | Class F |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Country of origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake type | Electromagnetic |
| Material | Steel |
| Brake torque | 40 |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Brake Diameter | 150 mm |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | construction lifts |
| Operating voltage | 415 V AC |
| Drum diameter | 132 |
| Application motion | Hoist brake |
| Brake Disc Thickness | 6 to 14mm |
| Surface | Color Coated |
| Insulation class | Class F |
| Ambient temp | -20 to 55 °C |
| Country of origin | Made in India |
| Color | Black |
| Brake Input Voltage | 190VDC |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bore | 25 mm |
| Brake Type | Spring Applied - Electrically Released |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Packaging Type | Cartoon |
| Power Type | DC |
| Number Of Discs | 1 |
| Material | Mild steel |
| Disc Diameter | 150mm |
| Brand | Kendrion |
| Thickness | 12 mm |
| Brake Mechanism Type | Disc |
| Operating Voltage | 190VDC |
| Application Sector | Industrial |
| Power Supply | 415VAC |
| Warranty | 12 months from the date of purchase. |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake Diameter | 50 mm |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Material Handling Equipment, Hoist & Cranes, Brake Motors, Lift, Paper Machinery, Printing Machinery |
| Phase | 3 |
| Insulation Class | Class F insulation |
| Speed | 960/1440/2880 |
| Surface | Powder Coated |
| Brake Input Voltage | 190VDC |
| Made in | Germany |
| Replacement for brake makes/models | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR. |
Additional Information:
Product Details:
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
Product Details:
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Voltage | 415 V |
| Brake Voltage | 24V DC |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 4nm |
| Disc Diameter Size | 9 Inch |
| Disc diameter | 88 |
| Actuation type | Electromagnetic |
| Disc Thickness | 10 mm |
| Disc/Pad Air Gap | 1 mm |
| Pad material | Asbestos free |
| Mounting type | Flange mounted |
| Brake Type | Spring Applied - Electrically Released |
| Application Industry | Heavy Equipment, Entertainment, Mining, Cranes & Hoists, Materials Handling, Lifts and Escalators |
| Max disc thickness | 10 mm |
| Application | Hoist, EOT crane |
| Made in | Germany |
| Replacement for Brakes/Models | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR. |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Torque Capacity | 80nm |
| Shaft Diameter | As Per Drawing |
| Voltage Rating | 180 V DC |
| Bore Size | as per customer requiement |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Duty Cycle | Continuous |
| Usage/Application | for Printing Machines, looms, textile industries |
| Material | MS |
| Shape | Round |
| Enclosure | IP44 |
| Response Time | Fast |
| Made in | Germay |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake Voltage | 190 V DC |
| Input Voltage | 440 V AC |
| Rectifier Type | Half Wave |
| Connection Type | Half Wave |
| Current | 0.75amps |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | AC to DC conversion |
| Material | Plastic |
| Frequency | 50HZ |
| Temperature | -40 to 80DEG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake torque | 160 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Brake Diameter | 175 mm |
| Voltage | 110V |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 8mm |
| Speed | 1440/960 |
| Insulation Class | F Class |
| Surface | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Iron |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Voltage | 110V |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 8mm |
| Phase | Single / 3Phase |
| Speed | 1440 |
| Insulation Class | Class F |
| Surface | Powder coated |
| Replacement for Brake Make /modes | UNITORQ UMP, PETHE SLDC, EMCO LENZE 14.448, EMCO PRECIMA FDB, MAGPOWER FSB, CRYOTRON MAGNADRIVE FBR. |
Aabante: Trusted Supplier of INTORQ BFK458 (Equivalent to 14.458 Emco) DC Spring Applied Brakes
Aabante proudly supplies INTORQ BFK458 DC Spring Applied Brakes, equivalent to 14.458 Emco brakes. These high-performance Kendrion DC Spring Applied Brakes are engineered for holding and emergency stopping functions (Normally On). They are ideal for a variety of industrial applications, especially brake motors.
Key FeaturesElectromagnetically Actuated Design
Compression Spring Mechanism
High Torque Range
Customizable Versions
Low-Temperature Performance
These brakes are versatile and suitable for various industries, including:
Whether for holding, emergency braking, or ensuring operational safety, Aabante's INTORQ BFK458 DC Spring Applied Brakes provide reliable and efficient solutions tailored to specific needs.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Material | Iron |
| Voltage | 48V |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 10mm |
| Phase | Single Phase / 3 Phase |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Material | Iron |
| Brake Diameter | 75 mm |
| Usage/Application | servo motor |
| Insulation Class | Class F |
| Country of Origin | Made in India |
Functionality
This product combines the well-known properties of permanent magnet brakes - Due to a re-design of the magnetic circuit, it features further advantages such as a higher torque at identical size and power consumption, high torque constancy throughout the complete service life and an extended temperature range.
Operating principle
The High Torque brake is designed to operate dry. The force generated by a permanent magnetic field is utilised to produce the braking effect. To neutralise the braking action, the magnetic flux of the permanent magnets is cancelled by an alternate electromagnetic field (electromagnetically released system). The zero backlash connection between the armature and flange hub ensures zero backlash transmission of the brake torque to the machine shaft (e.g. motor shaft) and reliable release of the High Torque brake with zero residual torque. Thanks to these features, High Torque brakes are ideal for servo motor applications.
Additional Information: