Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brake torque | 20 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Brake Diameter | As Per Drawing |
| Voltage | 24V |
| Usage/Application | Printing Machine |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 95mm |
| Protection class | IP44 |
| Brake Disc Thickness | 10mm |
| Phase | Single Phase / 3 Phase |
| Power | 0.75kW-45KW |
| Speed | 960-2880 |
| Duty cycle | S1 |
| Surface | Powder Coated |
| Insulation class | Class F |
| Operating temperature | -20 to 60 °C |
| Country of origin | Made in India |
Additional Information: